Testy na prawo jazdy: druga poprawka do rewolucji

Rząd przymierza się do wprowadzenia rewolucyjnych zmian w systemie zdawania egzaminów teoretycznych. Pomysł nowy nie jest. Pierwsze przymiarki czynione były bowiem już trzy lata temu, z zamiarem wprowadzenia ich właśnie w 2016 roku. Teraz rząd znowu chce, aby testy na prawo jazdy zdawane były nie w WORD a w starostwach.

Zmiany w testach na prawo jazdy

Już w 2013 roku plano przeniesienie zdawania testów na prawo jazdy z WORD do starostw. Przypomnijmy - był to okres wprowadzania nowych tesów na prawo jazdy, nowego systemu teleinformatycznego, a współpraca na linii rząd-WORD delikatnie mówiąc nie układała się najlepiej. To był też czas kiedy przebojem okazały się usługi dostępu do bazy pytań egzaminacyjnych prawkobazapytan.pl i zdamyto.com. Pierwszy z serwisów był (i jest) zupełnie darmowy, drugi oprócz testów na prawo jazdy ( taka ciekawostka-testy na prawo jazdy były tajne, w Polsce działały dwa stystemy obsługujące egzaminy teoretyczne, a interfejsy obu programów także były małą tajemnicą;) ) oferował rewolucyjny pakiet e-lerningowy niezbędny do nauki jazdy. Płytki z testami na prawo jazdy przestały być już atrakcyjne, okazało się, że... w serwisie www można znaleźć więcej, lepiej, szybciej i... wszędzie (w dobie smarphonów i tabletów).

W 2013 roku resort infrastruktury pracował nad nowelizacją ustawy o kierujących pojazdami. Zmiany zakładały  m.in. powołanie ministerialnego zespołu, który miał zająć się weryfikacją bazy pytań egzaminacyjnych. W planach było też odtajnienie przynajmniej część z nich choć nie było do końca jasne na jakich zasadach. Rząd ostro pracował nad zmianami w funcjonowaniu systemu CEPIK.

Testy na prawo jazdy: jaki zmiany teraz?

Dziś zespół weryfikujący bazę pytań egzaminacyjnych działa, a baza pytań jest w pełni jawna, możesz przeczytać o tym tutaj: Ile jest pytań na prawo jazdy kat b 2016?. Nie udało się jednak zmodernizować systemu CEPIK-dlatego zmiany dla młodych kierowców nadal nie są wprowadzone, a egzaminy teoretyczne nadal zdawane są w WORD. To jednak ma się zmienić.

Rząd chce, aby egzamin teoretyczny mógł być zdawany w wybranym przez kursanta starostwie. To niewątpliwie zaleta zarówno dla zdających jak i dla starostw. Kursanci mieliby bliżej do egzaminu-starostwa są w większości w bliższej odległości od domu kursanta niż WORD-y, a same starostwa mogłyby liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki, bowiem opłata egzaminacyjna (30 zł za przeprowadzenie egzaminu teoretycznego) trafiałaby do kasy starostwa. To spoty zastrzyk gotówki, bowiem zdawalność egzaminów teoretycznych waha się w Polsce w granicach od 36,16 % w WORD Leszno do 49,81% w WORD Lublin.

WORD Lublin: trasa egzaminacyjna

Dokładnie wszystkie aktualne pytania jakie mogą pojawić się na egzaminach państwowych są dostępne na ZdamyTo. Słowo w słowo to samo, a także identyczne filmy i zdjęcia. Zobacz testy na prawo jazdy.

Przeczytaj

Image: