Testy na prawo jazdy – co oznacza EBD?

Pytania o elektroniczne systemy w które są wyposażane obecne samochody mogą w testach na prawo jazdy zgubić nawet kierowców z wieloletnim stażem za kierownicą. Czym jest EBD i co oznacza ten skrót?

EBD czyli Electronic Brakeforce Distribution współpracuje z układem hamulcowym poprzez elektroniczny rozdział sił hamowania.

Aby skrócić drogę hamowania układ EBD automatycznie reguluje siłę hamowania przednich i tylnych oraz prawych i lewych kół, przez co wyraźnie skraca drogę hamowania przy utrzymaniu stabilności nawet w razie gwałtownego hamowania lub hamowania na zakręcie.

Problem nierównomiernego hamowania kół przednich do tylnych (pojazdu do przyczepy) znano już od dawna, samochody posiadają układy statyczne (działające cały czas) zmniejszające hamowanie osi mniej obciążonej.

W niektórych samochodach (szczególnie dostawczych) instalowane są układy mechaniczne dobierające siłę hamowania tylnej osi w zależności od jej obciążenia. Ale dopiero układy elektroniczne w połączeniu z kontrolą obrotu kół tak jak w ABS umożliwia dobranie sił hamowania dla każdego koła w zależności od obciążenia pojazdu jak i warunków drogowych.

Testy na prawo jazdy takie same jak na egzaminie państwowym w WORD

Image: